[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 33-27 برگشت به فهرست نسخه ها
رعایت حریم شخصی توسط پرستاران از دیدگاه سالمندان بستری در بخش‌های داخلی و جراحی
مرضیه ذیحقی، سامان صابر، عصمت نوحی، تکتم کیانیان *
مربی، مرکز تحقیقات پرستاری جامعه، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چکیده:   (1057 مشاهده)

زمینه و هدف: رعایت حریم شخصی از حقوق تمامی بیماران و از جمله سالمندان می‌باشد و نقض آن با افزایش اضطراب، استرس، سلب اعتماد نسبت به پرسنل، امتناع از معاینات فیزیکی و تضعیف روند بهبودی همراه است. مطالعه حاضر با هدف بررسی رعایت حریم شخصی توسط پرستاران از دیدگاه سالمندان بستری در بخش‌های داخلی و جراحی انجام شد.

مواد و روش‌ها: مطالعه‌ی مقطعی حاضر بر روی سالمندان بستری در بخش‌های داخلی و جراحی بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال 1393 انجام شد.132 بیمار به روش در دسترس وارد مطالعه شدند. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته‌ی رعایت حریم شخصی پس از تعیین روایی و پایایی جمع‌آوری شدند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از شاخص‌های توصیفی و آزمون‌های آماری من‌ویتنی و اسپیرمن تحت نرم‌افزار آماری 16 SPSS انجام شد.

یافته‌ها: نمره رعایت حریم شخصی توسط پرستاران از دیدگاه سالمندان در 70/4 درصد موارد در سطح مطلوب گزارش شد. در بعد فیزیکی 81/1درصد و در بعد روانی- اجتماعی 73/4درصد بیماران رعایت حریم شخصی را مطلوب دانستند؛ در حالی‌که در بعد اطلاعاتی 84/8درصد بیماران رعایت حریم شخصی را در سطح متوسط گزارش کردند. بین میانگین نمره رعایت حریم شخصی توسط پرستاران از دیدگاه زنان (13/7±104/24) و مردان سالمند (13/62±109/60) تفاوت آماری معنی‌داری وجود داشت (0/013=p). ارتباط معکوس و معنی‌داری بین سن سالمندان و رعایت حریم شخصی از سوی پرستاران وجود داشت (0/37-=r، 0/001>P).

 نتیجه‌گیری: حریم شخصی در سالمندان در ابعاد فیزیکی و روانی اجتماعی در سطح مطلوبی رعایت می‌گردید؛ اما در بعد اطلاعاتی به‌صورت مطلوب رعایت نشده بود. تدوین برنامه‌های آموزشی مناسب در این زمینه برای پرستاران پیشنهاد می‌گردد. 

واژه‌های کلیدی: حریم شخصی، پرستاران، سالمندان
متن کامل [PDF 736 kb]   (381 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Marzieh Z, Saman S, Esmat N, Toktam K. Respect for privacy by nurses from the perspective of the elderly hospitalized in internal and surgical wards. Medical-Surgical Nursing Journal . 2016; 5 (3) :33-27
URL: http://ijmsn.ir/article-1-559-fa.html
ذیحقی مرضیه، صابر سامان، نوحی عصمت، کیانیان تکتم. رعایت حریم شخصی توسط پرستاران از دیدگاه سالمندان بستری در بخش‌های داخلی و جراحی. فصلنامه پرستاری داخلی - جراحی. 1395; 5 (3) :33-27

URL: http://ijmsn.ir/article-1-559-fa.html

دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری داخلی - جراحی Medical - Surgical Nursing Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.055 seconds with 802 queries by yektaweb 3568